İpuçları

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Nedir?

Bir İçerik Dağıtım Ağı veya CDN , ziyaretçinin önemli web sitesi içeriğini yüksek hızlarda ve en yüksek performansla sunmak için kullanılır.

Bir CDN’nin önceliği, gecikmeyi azaltmak ya da başka bir deyişle, bir web sitesini yüklemek için gereken süreyi azaltmaktır.

Genellikle, gecikme iki faktörden kaynaklanır: yönlendiriciler ve mesafe. Bir CDN, dünya çapında birçok veri merkezinde ayarlanmış bir dağıtılmış ağ oluşturarak fiziksel mesafe tarafından oluşturulan gecikme ile yardımcı olur.

Etkili olması için bir CDN, PoP, önbellek sunucuları, rasgele erişimli bellek (RAM), katı hal sürücüleri (SSD) ve sabit disk sürücüleri (HDD) dahil olmak üzere birkaç farklı parçadan oluşur.

Gecikme, bilginin seyahat etmesi gereken mesafeyi azaltan, dünyanın her tarafında bulunan sunucular olan CDN İsyan Noktaları (PoP) ile etkin bir şekilde azaltılabilir.

Yanıt sürelerini daha hızlı yapmak için CDN’ler, bant genişliği kullanımını en aza indirmek ve yükleme sürelerini azaltmak için istenen bilgileri geçici depolama alanına alan önbellek sunucuları ile donatılmış olarak gelir.

SiteLock, 19 Mart 2013’ten beri müşterilerine güvenlik hizmetleriyle el ele çalışmak için küresel bir CDN sağladı. SiteLock , web sitelerini korumak için web sitesi tarama, kötü amaçlı yazılım kaldırma ve Web Uygulaması Güvenlik Duvarı ( WAF ) gibi birçok güvenlik avantajı sağlar .

Küresel bir CDN’nin eklenmiş bonusu sadece SiteLock ile güvenli bir web bağlantısı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hızlı bir bağlantı sağlar.

Arama motorları bile, sıralama için algoritmalarının bir parçası olarak sayfa yükleme sürelerini kullanır. Daha hızlı yükleme süreleri daha iyi sıralamalar ve daha fazla trafik anlamına gelir.

Google , bir web sayfasının ne kadar hızlı yüklendiğini ve daha hızlı nasıl yapılacağına ilişkin ipuçlarını gösteren hızlı çevrimiçi araçları kullanıma sunmuştur.

Bugünün ve çağımızda her şeyin anında olmasını istiyoruz. Gıda, ulaşım ve belki de en önemlisi, İnternet. İnternette daha yavaş bir sayfa yüklendiğinde, bir kullanıcının bu sayfayı terk etmesi daha olasıdır.

Çalışmalar , alışveriş yapanların % 40’ının , yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürdüğü takdirde bir web sayfasını terk ettiğini gösterdi . Hızlı bir web sayfası yanıt süresine sahip olmak, başarılı bir çevrimiçi işe sahip olmak için çok önemlidir.

CDN bu yüzden faydalı geliyor. Bir CDN kullanmak, herhangi bir web sitesinin yüksek hızlarda yüklenmesini ve yanıtlanmasını sağlar.

Daha Fazla Göster

BlogModu

WordPress Temaları , Wordpress eklentileri ve Seo hakkında detaylı bilgileri paylaşmak amacı ile blogmodu.com kurulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu