Wordpress

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

 

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde LiteSpeedTech firması tarafından yazılmış Litespeed sunucu yazılımının Wordpress için yazılmış cache eklentisini detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Litespeed nedir sorusunun tam cevabı;

Litespeed sunucu yazılımıdır, aynı zamanda Wordpress için yazılmış cache eklentisi vardır. Bu eklenti Litespeed sunucu yazılımı olmayan hostlarda kurulu olan Wordpress sitelere de kurulabilir ancak, sadece optimizasyon özelliklerinden faydalanılabilir, cache özelliğinden faydalanılamaz.

Webmaster ve site yöneticilerine güvenlik ve performansı bir arada sağlayan tek yazılım diyebileceğimiz bir yazılım. Wordpress için de aynı özellikleri sağladığı tecrübelerimizle ve diğer webmaster arkadaşların da kavli ile sabittir.

Sözü fazla uzatmadan hemen eklentinin ayarlar bölümündeki sekmeleri ve başlıkları anlatmaya başlayalım.

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? 2

WordPress İçin LiteSpeed (cache) Önbellek Ayarları : Genel Sekmesi

 • Enable LiteSpeed Cache

Eklentiyi etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Bu, eklentinin önbellek işlevini etkinleştirmek için üçüncü ve son düzeydir. (Eğer bir sunucu yöneticisi iseniz Plesk Panel ve Cpanel Litespeed kurulumlarını bu linklerden takip edebilirsiniz.) Etkinleştirildiği anda önbellek eklentisi sayfaları önbelleğe alımaya başlar. Devre dışı bırakmak, tüm WordPress önbellek girişlerinin oluşmasını ve önbelleği durduracaktır. Ancak hostun root dizininde bulunan lscache klasörünün içinde önbelleğe alınan dosyalar durur. Eklentiyi tamamen kaldırmaya karar verirseniz yada temanızda önemli değişiklikler yaparsanız bu klasörün içinide boşaltmanızda fayda vardır. Küçük değişikliklerde ise eklenti menüsünde “manage” altından “purge all” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

NOT: LSCache’in devre dışı bırakıldığına dair bir uyarı görüyorsanız lütfen bu sayfaya gözatın.

 

 • Default Public Cache TTL (Time To Live)

Varsayılan Genel Önbellek TTL (Yaşam Süresi)

Bu TTL ayarı tüm post ve makalelerde geçerli olacak yaşam süresidir. Diğer tüm TTL’ler belirli sayfalar veya sayfa türleri içindir.

Varsayılan değer 8 saattir. Değerler saniye cinsinden yazılır. Diğer olası değerler 1 saat (3600), 1 gün (86400), 1 hafta (604800), vs.’dir. Sık sık değişiklik yapmayacağınız sayfaların yaşam sürelerini uzun tutmanız sitenin performansı açısından iyi olur.

 

 • Default Private Cache TTL

Varsayılan Özel Önbellek TTL

Bu TTL ayarı, özel sayfaların ne kadar önbelleğe alınacağını belirler.

 

 • Default Front Page TTL

Varsayılan Ön Sayfa TTL

Bu TTL ayarı ön sayfayı yani wordpress ayarlar -> okuma menüsünde belirlediğiniz sabit sayfayı kontrol eder. Wordpress kodlamadan anlayan arkadaşlar, bu özelliği is_front_page () fonksiyonu tarafından da tetiklenebileceğini veya üçüncü taraf bir eklenti tarafından kontrol edilebileceğini unutmasınlar. (mesela, WooCommerce ).

Varsayılan değer 30 dakikadır. Ön sayfa en sık güncellenen sayfa olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda ziyaretçilerin çoğunun göreceği sayfadır. Bu nedenlerden dolayı kısa bir TTL kullanmak daha yararlı olabilir. Bununla birlikte, site sık sık güncellenmezse, daha uzun TTL’ler kullanılabilir.

 

 • Default Feed TTL

Varsayılan Feed TTL

Bu TTL ayarı, Feed yayınlarını kontrol eder. Feed yayınları, okuyucuların bloğunuzdaki gelişmeleri anlık takip etmeleri için harika bir yoldur. Genellikle blog’lardan xml formatında dışarıdan çektiğiniz veya içeriye aldığınız dosyalardır. Feed yayınları önbelleğe alınmaz ise sunucuda sabit bir yüke neden olabilir. Önbelleğe alınmış feed sayfaları güncellemede ve yorum yapıldığında temizlenir, böylece yayınlarınızın güncel kalmaları sağlanır.

Default 404 Page TTL
 • Varsayılan 404 TTL

Bu TTL, 404 döndüren yani ulaşılamayan sayfaları denetler. Bu, ziyaret sırasında adres çubuğuna girilen rastgele URL’ler veya kasıtlı 404 sayfaları da olabilir. 404 durumunda olan tüm sayfalar bu değeri kullanır.

Eğer sitenizde çok fazla ulaşılamayan sayfa varsa bu değerin yüksek tutulması disk kullanımını artırabilir. Eğer 404 sayfası kasıtlı ise bu değerin yüksek tutulması performansı artırır.

Default 403 Page TTL
 • Varsayılan 403 TTL

Bu TTL, 403 hatası döndüren sayfaları kontrol eder.

403 hatası genellikle; erişim iznimiz olmayan sayfalara erişmeye çalıştığımızda karşımıza çıkar. Hatalı htaccess kodlamasından veya hatalı dosya ve klasör izinlerinden de kaynaklanabilir.

 

 • Default 500 Page TTL

Varsayılan 500 TTL

500 hatası daha ciddi bir hatadır. 500 hataları kodlama yanlışlarından (genellikle syntax hataları) veya eklenti uyumsuzluklarından meydana gelebilir. Bozuk veya yanlış htaccess kodlarından, sunucunuzun memory veya cpu limit aşımından kaynaklandığı da sıkça karşılaşılan sorunlardır. Bu sayfayı önbelleğe almak, WordPress içindeki bir kodlama sorununu görmenize engel olabilir, dolayısıyla kullanılmaması daha uygundur, yada çok kısa yaşam süresi belirlenmelidir.

 

Time To Live (TTL) : Yaşam süresi anlamına gelir, cache e alınan bir dosyanın ne kadar zaman hafızada kalacağını belirten terimdir. Belirlediğimiz yaşam süresi bittikten sonra eklenti tarafından tekrar aynı sayfa adresine gidilir ve sayfa, link, sorgu, makale vb. her ne ise tekrar cache belleğe alınır.

 

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? : Cache (Önbellek) Sekmesi

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? 3

 • Cache Logged-in Users

Giriş yapmış kullanıcılar

Bu ayar, giriş yapmış kullanıcıların gezindiği sayfaların önbelleğe alınıp alınmamasını ayarlar. Sayfalar IP adresiveya oturum kimliği ile özel bir önbellekte saklanır.

 • Cache Commenters

Yorumlayıcı Önbelleği

Bu seçenek, misafir yorumları üzerinde önbellek oluşturur. Bu seçeneğin kapalı olmasını öneririz. Açık olduğu zaman önbellekte belirlenen yaşam süresi bitene kadar kullanıcı yorumlarını göremez. Eğer yorumları onaylayarak yayınlıyorsanız bu seçeneği enable yapabilirsiniz. Yorumu onayladığınızda zaten önbellek kendini tazeleyecektir.

 • Cache REST API

Önbellek REST API’si

Bu seçenek, WordPress REST API çağrıları tarafından yapılan istekleri önbelleğe almanıza olanak tanır. Rest api nedir? Başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Cache Login Page

Önbellek Giriş Sayfası

Bu seçenek giriş (login) sayfasını önbelleğe alacaktır. Normalde, bu seçeneğin işaretini kaldırmak için bir neden yoktur. Ancak, sayfada kullanıcıyı tanımlayan bir değişken yada herhangi bir bilgi varsa, bu kapalı olmalıdır.

 • Cache favicon.ico

Önbellek favicon.ico

Bu seçenek sitenin tarayıcı başlığında görünen ikonu yani favicon.ico dosyasını önbelleğe alır. Bunun önbelleğe alınması, resim optimizasyonu ve sunucu yanıt süresini kısltmak açısından önemlidir.

 • Cache PHP Resources

Önbellek PHP Kaynakları

Bu seçenek temalar tarafından yüklenen PHP kaynaklarını önbelleğe alır. Genel olarak, bunlar PHP’de yüklenen css veya js kaynaklarıdır. Çoğu durumda, bunlar sabit dosyalardır, bu yüzden bu kaynakları sayfa her yüklendiğinde yüklemek performansı düşürür. Bu dosyalar dinamik ise, her yüklemede farklı işlem yapıyorlarsa bu seçenek kapalı olmalıdır.

 • Cache Mobile

Önbellek Telefon veya diğer gelişmiş cihazlar.

Bu seçenek, kullanıcıların mobil ve masaüstü görünümleri için ayrı bir html kodu göstermesini sağlar. Sitenizin mobil görünümünde farklı bir tema kullanıyorsanız bu seçeneğin enable olması performansınızı artırır. Responsive bir tema kullanıyorsanız bu seçenek disable olmalıdır.

Mobil Görünüm enable olduğunda “List of Mobile User Agents”, seçeneği bırakılmamalıdır.

 • List of Mobile User Agents

Mobil Kullanıcı Aracıları Listesi

Eğer Önbellek Mobil enable oluğunda, önbelleğe dahil edilmek istenen mobil görünümler buraya eklenmelidir.

YAZIM KURALI: Her giriş bir çubukla ayrılmalıdır yani pipe, ‘|’. Herhangi bir boşluk olması durumunda, boşluktan önce bir ters slash koyularak boşluğu kod olarak algılanması engellenmelidir, ‘\’. WordPress’in kullandığı varsayılan liste (Mobile|Android|Silk/|Kindle|BlackBerry|Opera\ Mini|Opera\ Mobi). Parantez olmadan!!!

 • Private Cached URIs

Özel Önbelleğe Alınması İstenen URI’lar

Özellikle önbelleğe alınmasını istediğiniz sayfalar veya kategoriler var ise bu metin kutusunda belirtebilirsiniz.

Örnekler:

Sitenin domaini yazmanıza gerek yok, category/ozel, category/ozel-makaleler, tag/ozel, 2017/10/onbellege-alinmasini-istediginiz-makale gibi.

Dolar işareti joker karakterdir /category/$ yazarsanız categori altınndaki tüm alt kategorileri dahil eder. Category/ozel$ yazarsanız, ozel ile başlayan tüm kategorileri dahil eder. Her satıra bir link yazabilirsiniz, linklerin arasını virgülle ayırmayın.

 • Drop Query String

Sorgu Dizesi Bırak

Bu ayar, LSCache tarafından göz ardı edilmesi gereken sorgu dizelerini belirtmenize izin verir.

Bazı sorgu dizeleri, özellikle de pazarlama veya analiz amacıyla kullanılanlar, sayfada görüntülenen içerik üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Sayfa, bu sorgu dizeleriyle aynıdır veya bu sorgu dizesi olmadanda çalışır. Sql ve php den anlamıyorsanız bu seçeneği boş bırakın. Anlıyorsanız “?” soru işaretinden sonraki tüm sorgular için kullanabilirsiniz, “*” Yıldız işareti joker karakterdir.

 

Litespeed Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? Purge Sekmesi

litespeed nedir purge sekmesi

 • Purge All On Upgrade

Yükseltme işleminde tümünü temizle

 

Bu seçenek, sayfalarda veya makalelerde gücelleme ve yeni ekleme yaptığınızda tüm önbelleği temizler. Eklentiler yada wordpress güncellendiği zamanda tüm öbelleği temizler ve yeniler. Bunu açık bırakmanız önerilir.

 

 • Auto Purge Rules For Publish/Update

Yayınlama / Güncelleme İçin Otomatik Tasfiye Kuralları

Bir yayın yayınlandığında veya güncellendiğinde, değişiklik yapılan tek meta makaleler yada sayfalar değildir. Kategori listeleri, etiket listeleri, blogun ön sayfası ve çeşitli arşivler de değişebilir. Bu nedenle, bir yazı güncellendiğinde veya oluşturulduğunda hangi sayfa türlerinin otomatik olarak temizleneceğini belirtebilirsiniz.

 

 • Scheduled Purge URLs

Zamanlanmış Temizleme URL’leri

 

Günün belirli bir saatinde otomatik olarak temizlenecek bir URL listesi (satır başına bir tane) belirtebilirsiniz. Bu normal şartlarda gerekli değildir. LSCWP’nin karmaşık önbellek temizleme kuralları çoğu durumda çakışmalara sebep olabilir, bu çakışma sunucuda hataya sebep olmaz ama zamanlanan zamanda öce veya sonra temizleme işlemi gerçekleşebilir. Ancak, bir dış kaynak tarafından oluşturulan içeriğe sahipseniz, örneğin, içeriğin doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmak için ilgili sayfaları her gün temizlemek isteyebilirsiniz.

 

 • Scheduled Purge Time

Zamanlanmış Önbellek Temizleme Süresi

Bu alanı “Scheduled Purge URLs” ile bağlantılı olarak kullanın. Temizleme için bir URL listesi yaptıysanız, burada temizlenmeleri gereken süreyi belirtin.

Daha Fazla Göster

BlogModu

WordPress Temaları , Wordpress eklentileri ve Seo hakkında detaylı bilgileri paylaşmak amacı ile blogmodu.com kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu