Seo

GTmetrix Pingdom WebPagetest: Farkları Nedir?

Pingdom , GTmetrix ve WebPagetest , web sitesi hızını ve performansını test etmek için kullanılabilecek en popüler 3 analiz siteleridir. Ancak, web sitenizi bu araçların her biriyle tararken, çok farklı sonuçlar sunarlar.

1. Test Lokasyon

Seçtiğiniz test yeri, sitenizin sonuçlarını belirlemede büyük rol oynar. Test yeri ile web sitenizin barındırıldığı sunucu arasındaki coğrafi mesafe, gecikme anlamına gelir ve ağ bağlantısının kalitesi, her ikisi de oyunda etken olur.

Sayfa yükünüzün en doğru resmini elde etmek için hedef kitlenize en yakın olan yeri seçmek her zaman en iyisidir. Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’in her biri şunları test etmek için birden fazla konum sunar:

pingdom gtmetrix webpagetest

GTmetrix’in yedi test noktası bulunurken, toplamda 28 adet test sunucusu bulunmaktadır: Vancouver’da 11, Dallas’ta beş, Londra’da yedi, Sao Paulo’da iki ve Sydney’de, Mumbai’de ve Hong Kong’da.

Pingdom testleri de özel sunuculardan yapılmaktadır.

Ancak WebPagetest, birçok test yeri sunabiliyor çünkü herkes onlar için bir test yeri sunuyor. Elbette minimum sistem gereksinimleri vardır, ancak sitenizi WebPagetest ile test ederken, tüm sunucuların aynı donanıma sahip olmadığına ve dolayısıyla aynı performansa sahip olmayacağını varsaymak en iyisidir.

2. Testi Durdurma Zamanı

Ne zaman bu analiz araçlarının her sitenizin etkileyeceği HELP_LINK_END testlerinin sonucunda bitirdiğinde. Site performans testinde yeni iseniz, bu araçların analizlerinin tamamlandığına karar vermesinin sadece bir zaman olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir.

Bir web sayfasının yüklenmesi sırasında genellikle bir performans testinin ne zaman durdurulması gerektiğini belirleyen iki farklı nokta vardır:

Yükleme süresi , web sayfasının işlenmesi tamamlandığında ve resimler, metin ve komut dosyaları dahil olmak üzere sayfadaki tüm kaynakların indirmeyi bitirmesidir. Bu süre zarfında, sonraki istekleri başlatan JavaScript olabilir. Sayfanın bazı öğeleri, bu olayın tetiklenmesinden önce, sayfa yüklenme sürelerinin bozulmasına neden olabilir.

Tam yüklü süre , ağ etkinliği olmadığında ziyaretçinin başlangıçta 2 saniye öncesine kadarki zamana kadar geçen süre olarak ölçülür. Bu olay, bir sayfa katlama öğelerinin altında dahil olmak üzere bir içeriği tamamen yüklemeyi durdurduğunda tetiklenir. Bu, sitenizin ekranın üst kısmından hızlı bir şekilde yüklendiyse de, performans taraması tüm sayfanın durmadan veri yüklemeyi durdurmasını beklediği anlamına gelir, bu nedenle sayfa yükleme süresi daha uzun olabilir.

Üç test aracının her biri, bir performans analizini tamamlamak istediğinizde farklı seçenekler sunar:

Pingdom : Yüklenme süresi mevcut olan tek seçenektir.

GTmetrix : İsteğe bağlı olarak boşta kalma süresiyle tam dolu saat.

WebPagetest : İsteğe bağlı olarak, boşta kalma süresiyle (Tam Belge Tamamlama süresi) varsayılan olarak tam yüklü süre.

Durmak için zaman olarak sitenizi test etme süresi, JavaScript kaydırıcıları gibi bazı kaynakların yüklenme süresinin yüklenmesinden önce indirme işlemini tamamlayamayacağı anlamına gelir. Bu, kullandığınız test aracı sayfanın yüklemeyi bitirdiğini bildirirken, aslında sitenin sitenizi görüntüleyen ziyaretçileri için bu, web sayfasında hala öğelerin yükleneceği anlamına gelir.

3. Performans Puanları

Her biri kendi konfigürasyon setini ve hız önerilerini takip ettiği için performans puanlarının aletler arasında çılgınca değişmesi olağandışı bir durum değildir.

performans puanları

WebPagetest, sayfaları altı adet özel hız önerisine karşı test eder.

  • Pingdom, ücretsiz sürümü ve ücretli sürüm için YSlow önerileri için Google’ın PageSpeed ​​performansındaki en iyi uygulamalarla uyumlu bir performans notu sunar . Hangi ya da kaç tane tavsiyenin dereceye katkıda bulunduğu net değildir.
  • GTmetrix, Google’ın 27 PageSpeed ​​önerilerinin ve 19 YSlow tavsiyelerinin bir kombinasyonunu kullanır (Slow, Yahoo! ‘ Nun yüksek performans sitelerine ilişkin kurallarına göre web sayfalarını analiz eden bir araçtır)
  • WebPagetest, web sayfalarını altı özel öneriye karşı analiz eder.

Gördüğünüz gibi, bu araçların her biri, farklı, özelleştirilmiş öneriler içeren web sayfalarını analiz eder. Bu yüzden puanlar çok farklıdır ve sonuçlarınızı her bir araç arasında karşılaştırmamalısınız.

4. Ekstra Özellikler

Her aracı diğerlerinden ayıran başka özellikler de vardır.

Not: Bu ücretsiz özelliklerden bazılarına GTmetrix ile erişmek için ücretsiz bir hesap açmanız gerekecektir.

Bağlantı daraltma

Ziyaretçilerin sitenize ne kadar hızlı bir şekilde bağlanması, ne kadar hızlı yüklendiğini de belirler. GTmetrix ve WebPagetest, site ziyaretçilerinizin kullanabileceği farklı türde internet bağlantılarını simüle etmek için bir bağlantı daraltma özelliği sunar:

GTmetrix : Kablo, DSL, 3G mobil, 2G mobil ve 56K çevirmeli

WebPagetest : Kablo, DSL, 3G Yavaş, 3G, 3G Hızlı, 4G, LTE, Mobil Kenar, 2G, 56K çevirmeli, FIOS, Yerel Bağlantı ve özel hız.

Pingdom, bağlantı kısıtlama sunmuyor.

Mobil Test

GTmetrix ve WebPagetest’in her biri, mobil performans testini sunar. Böylece, sitenizin mobil cihazlarında sitenize erişen ziyaretçiler için nasıl bir yer ayırdığını görebilirsiniz.

GTmetrix, iki Samsung Galaxy Nexus telefon kullanıyor ve kullanıcıların bu cihazlarda gerçek sayfa yüklerine dayalı performans raporları üretmelerine olanak tanıyor. GTmetrix, mobil cihazların önceliklerinin belirlenmesi için Google’ın PageSpeed ​​kurallarını kullanır. Mobil cihazların özelliklerinin ve bağlantılarının önerilerinde önceliğe sahip olmasını sağlar. YSlow’un mobil cihazlar için belirli bir kuralları olmadığından, puanlar masaüstü analizine benzer.

GTmetrix’in mobil test özelliğini kullanmak için, GTmetrix hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun ve analiz alanının altındaki “Tarayıcı” bağlantısını tıklayın. “Chrome (Android, Galaxy Nexus)” seçeneğini alana kadar tıklamaya devam edin. Web sitenize girip “Analiz et” i tıkladığınızda bir mobil rapor oluşturulacaktır. Şu anda, bu özellik sadece GTmetrix’in, Vancouver test bölgesinde mevcuttur.

WebPagetest’in mobil test paketinin bir parçası olarak 14 mobil cihazı var. Mobil test özelliğini kullanmak için, testinize başlamadan önce “Test Yeri” açılır listesinden kullanmak istediğiniz cihazı seçin. Mobil test cihazlarının tümü Dulles, Virginia’da yerleşiktir.

Alternatif olarak, bir mobil tarayıcıyı öykünen bir test çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Gelişmiş Ayarlar” ve ardından “Chrome” sekmesini tıklayın. “Mobil Tarayıcıyı Taklit Et” seçeneğini işaretleyin ve açılır listeden test etmek istediğiniz telefonun modelini seçin.

Donanım

Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’in kullandığı donanım, aynı zamanda site performansını analiz etmek için belirleyici bir faktördür.

Daha önce de belirttiğim gibi, WebPagetest, herhangi birinin minimum gereksinimleri karşıladığı sürece bir test sunucusuna ev sahipliği yapmasına izin veriyor. GTmetrix, tarayıcıların sayfaları dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm test sunucularında daha tutarlı bir şekilde yükleyebilmeleri için ince ayarlı çeşitli sunucu platformları kullanır.

HTTP / 2 desteği

HTTP / 2, HTTP / 1.1’in birçok eksikliğini ve esnekliğini çözme girişiminde bulunur. Avantajları, çoğullama ve eşzamanlılık (aynı TCP bağlantısında hızlı bir şekilde art arda gönderilebilir, ve yanıtlar sıra dışı olarak alınabilir), akış bağımlılıkları, başlık sıkıştırması ve sunucu itmesidir.

Doğru şekilde uygulandığında ve kullanıldığında, HTTP / 2 web sayfalarını HTTP / 1.1’den daha hızlı yükler. Ancak, bu performans gelişiminin tadını çıkarmak için, hem istemci hem de sunucunun HTTP / 2’yi desteklemesi gerekiyor. W3Techs’e göre, HTTP / 2 şu anda tüm web sitelerinin % 29.9’ı tarafından kullanılıyor.

GTmetrix ve WebPagetest HTTP / 2’yi destekler ancak Pingdom bunu yapmaz.

Gerçek tarayıcılar

Bazı sayfa hız testi araçları, başsız veya benzetilmiş tarayıcılar, Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’i kullanırken, Chrome’un varsayılan değerleriyle gerçek tarayıcıları kullanır. Gerçek tarayıcılar, sitenizin performansını daha iyi bir şekilde gösterir ve sonuçlar, gerçek bir ziyaretçinin sitenizi aynı tarayıcıyı ve cihazı kullanarak görüntülerken göreceği şeylerin tipik bir örneğidir.

Sonuç

Umarım bu kılavuz, Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest arasında ana farklılıkların neler olduğunu sizin için açıklığa kavuşturmuştur. Bu araçların her biri, kendi test metodolojilerini kullanarak sayfa hızı testi için farklı bir özellik seti sunar. Bu yüzden farklı sonuçlar görürsünüz. Farklılıklarına rağmen, bu araçların her biri, sitenizin yavaş olabileceği alanları belirlemeye yardımcı olmak ve bunu nasıl hızlandırabileceğinize dair öneriler sağlayarak büyük bir değer sağlar.

Hangi aracı kullandığınıza karar vermek, sitenizi izlemek ve ölçmek istediğiniz metriklere gerçekten iner. İşte farklı senaryolar için önerilerim:

Genel test : Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest

Tarihsel testler : GTmetrix ve WebPagetest

Kapsamlı testler : GTmetrix ve WebPageTest

Konum testi : Pingdom, GTmetrix ve WebPageTest

Gelişmiş kullanım : GTmetrix ve WebPagetest

Bu gönderide neden PageSpeed ​​Insights özelliği bulunmadığını merak ediyorsanız, kasıtlı olarak listede yer almamasının nedeni budur: PageSpeed ​​Insights, sitenizi Google’ın hız kurallarına karşı kontrol etmek için kullanışlı bir araç olmasına rağmen, diğer araçların yaptığı şekilde hız testi sunmaz – elmaları portakallarla karşılaştırmak gibi olur.

Daha Fazla Göster

BlogModu

WordPress Temaları , Wordpress eklentileri ve Seo hakkında detaylı bilgileri paylaşmak amacı ile blogmodu.com kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu