Wordpress Eklentileri

Wp Super Cache Eklentisi Nasıl Kurulur

 

WordPress, web sitenizi kurmak ve yönetmek için kolay ve hızlı bir yol sunar. Ancak sitenizin boyutu ve hızı ne olursa olsun, olabildiğince verimli çalışacak şekilde optimize etmelisiniz.

Özellikle sunucu kiralayan site sahipleri için Wp Super Cache Eklentisi kurulumunu detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

WP Super Cache, dinamik olarak oluşturulmuş WordPress yazıları ve sayfalarını statik dosyalar olarak depolar. Bu statik dosyalar daha sonra kullanıcılara sunulur, sunucudaki işlem yükünü önemli ölçüde azaltır ve sayfa hızlarını artırır.

WP Super Cache kurulumunu yaparak WordPress web sitenizin hızını artırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

WordPress admin panelinizde oturum açın ve kenar çubuğunda Eklentiler> Yeni Ekle’yi seçin. WP Super Cache’i arayın ve kurun, ardından eklentiyi etkinleştirin.

WordPress eklentileri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, BlogModu bilgi tabanı makalesini okuyun: WordPress eklentileri nasıl yüklenir

 

Wp Super Cache Eklentisi Nasıl Kurulur 2

Etkinleştirildiğinde, WP Super Cache öğesinin devre dışı bırakıldığı bildirilir. Önbelleğe almayı etkinleştirebileceğiniz WP Süper Önbellek Ayarları sayfasını ziyaret etmek için bildirimdeki bağlantıyı kullanın.

 

Wp Super Cache Eklentisi Nasıl Kurulur 3

Kenar çubuğunuzun Ayarlar menüsünde yeni bir WP Süper Önbellek girişi göreceksiniz . Bu ayrıca sizi WP Süper Önbellek Ayarları sayfasına götürür.

wp super cache ayarlar

İlk adım, önbelleğe almayı etkinleştirmektir. Click On Caching seçtikten sonra; Güncelleme Durumu . Önbelleğe alma durumunuzu kontrol etmek için, aşağıdaki Test Önbelleği düğmesini kullanın . Bu, ana sayfanızın birden çok kopyasını getirecek ve zaman damgalarını karşılaştıracaktır. Önbelleğe alma eklentiniz doğru çalışıyorsa, bu zaman damgaları eşleşmelidir.

wp super cache tester

WP Super Cache tarafından oluşturulan statik dosyalar sunucunuzda HTML veya PHP dosyaları olarak saklanır. Bir güncellemeden sonra önbelleğe alınmış sayfaları yenilemeniz gerekiyorsa, Önbelleği Sil düğmesini kullanın . Sayfalarınız otomatik olarak yeniden alınacaktır.

Ayarlar sayfası birden çok sekmeye ayrılmıştır – Kolay, Gelişmiş, CDN, İçindekiler, Önyükleme, Eklentiler ve Hata Ayıklama. WP Super Cache’i Easy (Kolay) sekmesi üzerinden etkinleştirmek çoğu kullanıcıya iyi hizmet verdiğinde, gelişmiş ayarları değiştirerek site performansını daha da iyileştirebilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş Ayarlar sekmesi değiştirmek için seçenekler içerir. Önbellek Dağıtım Yöntemi , Çeşitli ve İleri ayarlar. Sitenizin performansı, bazı durumlarda doğru şekilde yüklenemediği noktaya, kullandığınız temasa ve eklentilere bağlı olarak, bu ayarları değiştirdiğinizde büyük ölçüde değişiklik gösterebilir.

Gelişmiş ayarlarla deneme yapmaktan çekinmeyin, ancak önce sitenizi yedeklediğinizden ve yaptığınız her değişiklikle sitenizin ön ucunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Aşağıdaki ayarlar sitenizi optimize etmek için önerilerdir. Sitenize uygun olduğundan emin olmak için her bir ayarı dikkatli bir şekilde test edin.

wp super cache gelismis ayarlar

Geçiş Basit için Uzman ayarlarında sizin için değişiklikler gerektirir .htaccess dosyası. Bu değişiklikler eklenti içinden otomatik olarak uygulanabilir, dolayısıyla dosyayı el ile düzenlemeye gerek yoktur (bir sorun oluşmadığı sürece).

Uzman Ayarlarını etkinleştirmek için radyo düğmesini kullanın ve ardından Durumu Güncelle öğesine tıklayın . Sayfayı aşağı kaydırın ve .htaccess değişikliklerini etkinleştirmek için Mod_Rewrite Kurallarını Güncelle’yi kullanın.

wp super cache htaccess

Kullanmayı bilen kullanıcılar için önbelleğe Al sayfalarını sitesinde önbelleğe dosyaları görüntülemek yok (örneğin yöneticiler gibi) kullanıcılar giriş sağlamak için seçenek. Bu, yayınlarınızın ve sayfalarınızın en yeni, dinamik olarak oluşturulmuş sürümünü her zaman görmenizi sağlar.

Sıkıştırma sayfalarını etkinleştir, böylece ziyaretçilere daha hızlı sunulurlar . Varsayılanlar tarafından bu ayar kapatıldı. Ayrıca, 304 değiştirilmemiş tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirin . Bu, bir sayfanın son isteğinden beri değiştirilmediğini gösteren küçük bir başlıktır.

Etkinleştir GET parametreleri ve Önbellek yeniden oluşturma seçenekleriyle önbellekleme yapmayın , bu da siteye çok sayıda içerik düzenlemeyen giriş yapmış kullanıcılara faydalı olabilir.

Daha sonra, yorumlar yapıldığında Sadece geçerli sayfayı yenileyin . Bu, yorum yapıldığında önbellekteki bir yazıyı yeniler ve okuyucularınızın en son içeriği görmesini sağlar.

Her değişiklik yaptığınızda Durumu Güncelle’yi tıklayın . Sayfayı aşağı kaydırın ve ilişkili .htaccess kurallarını etkinleştirmek için Mod_Rewrite Kurallarını Güncelle’yi kullanın .

Sayfanın sonuna doğru, önbelleğe alınmış sayfaların ne kadar taze kaldığını belirleyen bir Bekleme Süresi ve Çöp Toplama bölümü göreceksiniz .

Varsayılan 3600 saniye, çoğu site için iyi bir şekilde çalışmalıdır, ancak çok sayıda yayınınız ve sayfanız varsa, daha kısa bir süreyi deneyebilirsiniz.

wp super cache garbage

CDN

CDN sekmesi, bir İçerik Dağıtım Ağı ile çalışmak için önbelleği yapılandırmak için kullanılır . Bir CDN’nin önceliği, bir web sitesinin yüklenmesi için gereken süreyi azaltmak için gecikmeyi azaltmaktır. Genellikle, gecikme iki faktörden kaynaklanır: yönlendiriciler ve mesafe.

CDN, dünya çapında birçok veri merkezinde ayarlanmış bir dağıtılmış ağ oluşturarak fiziksel uzaklık gecikmesine yardımcı olur.

wp super cache cdn

BlogModu bilgi bankasında CDN’ler hakkında daha fazla bilgi edinin: İçerik Dağıtım Ağı (CDN) nedir?

Diğer ayarlar sekmeleri

Kalan Ayarlar sekmeleri, raporlama özelliklerini ve diğer yapılandırma seçeneklerini sunar. İçindekiler önbellek boyutunuz hakkında bir rapor sağlar ve önbelleğe alınmış dosyaların listesini görüntülemenizi sağlar.

Önyükleme, sitenizdeki her gönderi ve sayfanın önbelleğe alınmasını destekler. Bu çok fazla statik dosya yaratır, dolayısıyla çok sayıda gönderiye sahipseniz bu ayara dikkat etmelisiniz.

wp super cache diğer ayarlar

Eklentiler menüsü ek özellikler ve seti WP Süper Önbellek özelliğini uzatmak için izin verir. Ayıklama menusu geliştiricileri için günlük bilgilerini sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

BlogModu

WordPress Temaları , Wordpress eklentileri ve Seo hakkında detaylı bilgileri paylaşmak amacı ile blogmodu.com kurulmuştur.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu